Španielski pedagógovia využili stáž na Slovensku v rámci programu Erasmus+ a oslovili učiteľku ZŠ Pri kríži Ingrid Jančiarovú, ktorá sa v predošlom školskom roku zúčastnila medzinárodnej stáže v zahraničí. Poprosili ju, či by sa mohli počas jedného dňa zúčastniť ako pozorovatelia na vyučovaní prírodovedných predmetov v tunajšej škole.
Iniciatívu a návštevu privítala riaditeľka ZŠ Pri kríži Zuzana Rybaničová. Hostia zažili otvorenú hodinu v altánku školy pod vedením Ingrid Jančiarovej s aktivitami formou rovesníckeho vzdelávania pri bylinkovej špirále. Žiaci piateho ročníka porozprávali spolužiakom z prvého ročníka, ako minulý školský rok vytvárali bylinkovú špirálu. Priblížili im spôsob zachytávania dažďovej vody a solárny zavlažovací systém, ktorý zabezpečuje automatické polievanie byliniek v bylinkovej špirále.
Prvákov hravou formou zoznámili s najznámejšími bylinkami, zahrali sa s nimi bylinkové pexeso, prečítali si s nimi zaujímavé informácie o bylinkách a spoločne vytvorili a osadili nové tabuľky k bylinkám do bylinkovej špirály.
Meteorologická stanica v škole
Po aktivitách v altánku sa presunuli do učebne fyziky, kde mali vyučovanie šiestaci. Učiteľka Zuzana Matovičová priblížila stážistom, ako získavajú žiaci základné poznatky z meteorológie. Predviedla, ako pracuje školská automatická meteorologická stanica, ktorá je v záhrade, a ako sa informácie z nej žiakom zobrazujú na displeji v učebni fyziky. Porozprávala im, že prostredníctvom tejto stanice žiaci vedia určiť, aký je tlak vzduchu, vonkajšiu aj vnútornú teplotu, slnečný svit, vlhkosť vzduchu, zrážky, rýchlosť a smer vetra.
Ďalšiu otvorenú hodinu pre španielskych kolegov a zástupcov Stromu života pripravili v učebni biológie pedagógovia Gabriela Gavláková a Michal Zaťovič. Žiaci piateho ročníka pozorovali prieduchy na listoch mäty, ktorú si priniesli z bylinkovej špirály. Pán učiteľ žiakom porozprával o zložení listu, následne prepojil mikroskop s interaktívnou tabuľou, kde žiakom po niekoľkonásobnom zväčšení a priblížení, podrobne vysvetlil, ako prieduchy vyzerajú, na čo slúžia a upresnil im, na čo sa pri pozorovaní listov pod mikroskopom majú zamerať. Žiaci si potom pripravili materiál na pozorovanie pod mikroskopmi, z aktivity si urobili záznam v podobe tzv. bylinkového pasu, ktorý španielskych pedagógov veľmi zaujal.
Chutné bylinky aj hudba
Nasledovala prehliadka celej školy a predstavenie ďalších zaujímavých environmentálnych projektov, na ktorých žiaci pracovali. Pochválili sme sa zelenými stenami vytvorenými z PET fliaš naplnených rastlinkami. Kolegom zo Španielska škola priblížila zariadenie tried a tiež to, ako rozširuje poznatky žiakov pri práci na interaktívnej podlahe. Zavŕšením bol kultúrny program pod vedením Ingrid Cvečko Oršulovej v podobe slovenských folklórnych piesní so sprievodom hry na fujare v podaní nášho žiaka Matasa Polka. Nechýbalo občerstvenie v podobe limonád z mäty z našej záhrady a chlebíčky s nátierkami z našich byliniek.
Aktivitami počas jednotlivých otvorených hodín ZŠ Pri kríži ukázala hosťom zo Španielska a zo Stromu života, ako viesť rovesnícke vzdelávanie a implementovať environmentálnu výchovu do viacerých vzdelávacích oblastí. Odborný preklad do anglického jazyka pre stážistov zabezpečovala učiteľka Mária Ošková a organizačné zabezpečenie mala na starosti Ingrid Jančiarová, koordinátorka projektu Strom života s medzinárodnou spoluprácou.
Poďakovanie patrí vedeniu environmentálnej organizácie Strom života za možnosť hostiť v dúbravskej škole vzácnu návštevu zo Španielska.

Foto: ZŠ Pri kríži